DF37NB-60DS-0.4V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF37NB-60DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11853TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-60DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF37NB-60DS-0.4V(51) Models
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)