DF37C-60DP-0.4V(53) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 15,890
Datasheet
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF37C-60DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H11847TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37C-60DP-0.4V(53)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF37C-60DP-0.4V(53) Models
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.98mm
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)