DF37NB-20DS-0.4V-51
DF37NB-20DS-0.4V-51
DF37NB-20DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11849TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11849CT-ND - Cut Tape (CT)
H11849DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-20DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37NB-20DS-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)