Image for DF37C-20DP-0.4V(75) is not available
DF37C-20DP-0.4V(75)
DigiKey Part Number
DF37C-20DP-0.4V(75)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37C-20DP-0.4V(75)
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37C-20DP-0.4V(75) Models
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
0.98mm
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)