DF37CJ-24DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
26-DF37CJ-24DS-0.4V(53)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF37CJ-24DS-0.4V(53)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF37CJ-24DS-0.4V(53)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37CJ-24DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37CJ-24DS-0.4V(53) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
1.23mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.037" (0.95mm)
Number of Positions
24
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)