DF12B-60DS-0.5V(86) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 10,229
Datasheet
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF12B-60DS-0.5V(86)
DigiKey Part Number
H11767TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF12B-60DS-0.5V(86)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF12B-60DS-0.5V(86) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
3.5mm, 4mm, 5mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.106" (2.70mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)