SM8S28CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
45.4V Clamp 145A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
High Power TVS Diodes
Automotive High Reliability TVS Diodes
SM8S28CAH
DigiKey Part Number
283-SM8S28CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S28CAH
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
145A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V