SM8S28CA-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
45.4V Clamp 145A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
SM8S28CA-Q
DigiKey Part Number
SM8S28CA-Q-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S28CA-Q
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SM8S28CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
145A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V