HCM1A1305V2-6R0-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
6 µH Shielded Inductor 9.7 A 12.7mOhm Max Nonstandard
HCM1A1305V2-6R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V2-6R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V2-6R0-R
Description
FIXED IND 6UH 9.7A 12.7 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
12.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
16A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)