HCM1A1305V3-6R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V3-6R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V3-6R0-R
Description
FIXED IND 6UH 9.7A 12.7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 µH Shielded Molded Inductor 9.7 A 12.7mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
12.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
16A