HCM1104-1R5-R
DigiKey Part Number
283-HCM1104-1R5-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1104-1R5-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1104-1R5-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1104-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 16A 4.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 16 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
32A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)