DI035N10PT-AQ
DigiKey Part Number
4878-DI035N10PT-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI035N10PT-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI035N10PT-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI035N10PT-AQ
Description
MOSFET POWERQFN 3X3 N 100V 35A 0
Detailed Description
N-Channel 100 V 35A (Tc) 25W (Tc) Surface Mount 8-QFN (3x3)
EDA/CAD Models
DI035N10PT-AQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1220 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
8-QFN (3x3)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 7A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA