MMBZ5250BW-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2,760
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Zener Diode 20 V 200 mW ±5% Surface Mount SOT-323
MMBZ5250BW-7
DigiKey Part Number
MMBZ5250BWDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBZ5250BW-7
Description
DIODE ZENER 20V 200MW SOT323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms