BZX84C2V4W-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84C2V4W-7 |
Description | DIODE ZENER 2.4V 200MW SOT323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 2.4 V 200 mW ±8% Surface Mount SOT-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZX84C2V4W-7 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -65°C ~ 125°C (TJ) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±8% | Supplier Device Package SOT-323 |
Power - Max 200 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms |