CVCO55CL-0200-0400
DigiKey Part Number
744-1184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CL-0200-0400
Description
VCO 300MHZ 0-5V 12.7MMX12.7MM
Detailed Description
300MHz Center Frequency 0 V ~ 5 V Voltage Controlled Oscillator 3 ±3 dBm -10 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-10
Icc Max
15mA
Series
Pushing (MHz/V)
4
Power (dBm)
3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-105
Frequency Range
200 ~ 400MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
300MHz
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0 V ~ 5 V
Height
0.150" (3.81mm)