CVCO55CL-0060-0110
DigiKey Part Number
744-1181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CL-0060-0110
Description
VCO 85MHZ 0.5-10V 12.7X12.7MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
85MHz Center Frequency 0.5 V ~ 10 V Voltage Controlled Oscillator 8 ±3 dBm -10 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-10
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
25mA
Series
Pushing (MHz/V)
0.5
Packaging
Strip
Power (dBm)
8 ±3
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-114
Frequency Range
60 ~ 110MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
85MHz
Package / Case
16-QFN, Variant
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 10 V
Height
0.150" (3.81mm)