1569-14-1-0100-011-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1569-14-1-0100-011-1-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-14-1-0100-011-1-TS
Description
UL1569 PVC HOOK-UP-WIRE 14 AWG 1
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 AWG Hook-Up Wire 41/0.0100" Green, Yellow 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.104" (2.64mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C