PD30CNP06PPM5RT
DigiKey Part Number
1864-2106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD30CNP06PPM5RT
Description
SENSOR RETROREFLECTIVE 6M PNP
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective Optical Sensor 236.22" (6m) PNP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD30CNP06PPM5RT Models
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Output Configuration
PNP
Series
Light Source
Red (660nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
IP67, IEC 60529
Sensing Method
Retroreflective
Adjustment Type
Teaching Method
Sensing Distance
236.22" (6m)
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V