PD30CTPR60BPM5IO
DigiKey Part Number
1864-PD30CTPR60BPM5IO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD30CTPR60BPM5IO
Description
PHOTO PRR RD 6M PL TOP IO-LINK,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective, Polarized Optical Sensor 236.220" (6m) Push-Pull, NPN/PNP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD30CTPR60BPM5IO Models
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Output Configuration
Push-Pull, NPN/PNP
Series
Light Source
Red (620nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector, M8
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Retroreflective, Polarized
Adjustment Type
Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance
236.220" (6m)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C (TA)
Voltage - Supply
10V ~ 30V