CD50CNF05NO
DigiKey Part Number
CD50CNF05NO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD50CNF05NO
Description
SENSOR LEVEL LIQ SWITCH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch Open Collector Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD50CNF05NO Models
Category
Output Configuration
Open Collector
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Current
50 mA
Packaging
Box
Switch Actuation Level
0.197" (5mm)
Part Status
Active
Material - Housing & Prism
Polyphenylene (PPO), Polystyrene (PPE)
Type
Liquid
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Type
Switch
Voltage Rating
5V