CD50CNF10PO
DigiKey Part Number
1864-CD50CNF10PO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD50CNF10PO
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 10MM MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD50CNF10PO Models
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Polyphenylene Ether (PPE), Polystyrene (PS)
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.394" (10mm)