SRR4018-470Y
DigiKey Part Number
118-SRR4018-470YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR4018-470YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR4018-470YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4018-470Y
Description
FIXED IND 47UH 620MA 600 MOHM
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 620 mA 600mOhm Max 1919 (4848 Metric)
EDA/CAD Models
SRR4018-470Y Models
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Series
Q @ Freq
8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
450mA