PM42S-470-RC
DigiKey Part Number
PM42S-470-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
PM42S-470-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
PM42S-470-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM42S-470-RC
Description
FIXED IND 47UH 620MA 600 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 620 mA 600mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM42S-470-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Series
Q @ Freq
8 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
450mA