PTV112-4420A-A104
DigiKey Part Number
118-PTV112-4420A-A104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV112-4420A-A104
Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Logarithmic Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Size - Body
Rectangular - 0.610" x 0.484" Face (15.50mm x 12.30mm)