PTV111-4420A-A104
DigiKey Part Number
118-PTV111-4420A-A104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV111-4420A-A104
Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Logarithmic Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTV111-4420A-A104 Models
Category
Number of Gangs
1
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Size - Body
Rectangular - 0.528" x 0.472" Face (13.40mm x 12.00mm)