MU1005-300Y
DigiKey Part Number
118-MU1005-300YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MU1005-300YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-MU1005-300YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU1005-300Y
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 300mA 200mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MU1005-300Y Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
30 Ohms @ 100 MHz