CRM2512-FX-6801ELF
DigiKey Part Number
118-CRM2512-FX-6801ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRM2512-FX-6801ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRM2512-FX-6801ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM2512-FX-6801ELF
Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRM2512-FX-6801ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)