1.5SMC130CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 3,000
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
179V Clamp 8.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC130CA
DigiKey Part Number
1.5SMC130CABB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC130CA
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5SMC130CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
111V
Voltage - Breakdown (Min)
124V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
179V