GPTGP7000ULM-0.080-02-0808 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Laird Technologies - Thermal Materials
In Stock: 4
Datasheet
Thermal Pad Gray 203.20mm x 203.20mm Square Tacky - Both Sides
GPTGP7000ULM-0.080-02-0808
DigiKey Part Number
211-GPTGP7000ULM-0.080-02-0808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPTGP7000ULM-0.080-02-0808
Description
THERM PAD 203.2MMX203.2MM GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Material
Silicone
Manufacturer
Bergquist
Adhesive
Tacky - Both Sides
Series
Color
Gray
Packaging
Box
Thermal Conductivity
7.0W/m-K
Part Status
Active
Shelf Life
6 Months
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Square
Storage/Refrigeration Temperature
77°F (25°C)
Outline
203.20mm x 203.20mm
Digi-Key Storage
Room Temperature
Thickness
0.0800" (2.032mm)