0ZRP0300FF2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 14,522
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,021
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZRP0300FF2A
DigiKey Part Number
0ZRP0300FF2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRP0300FF2A
Description
PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0ZRP0300FF2A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Size / Dimension
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
6 A
Height - Seated (Max)
0.835" (21.20mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)