0697H0315-05
DigiKey Part Number
0697H0315-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0697H0315-05
Description
FUSE BRD MNT 315MA 350VAC 100VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
315 mA 350 V 100 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0697H0315-05 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 65A DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.27
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.5 Ohms