QS18VP6AF250Q5
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6AF250Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6AF250Q5
Description
PHOTO SEN ADJUST 250MM PNP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 9.843" (250mm) PNP - Dark-ON/Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS18VP6AF250Q5 Models
Category
Response Time
2.8ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red (640nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance
9.843" (250mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V