QS18VP6AF120Q8
QS18VP6AF120Q8
QS18VP6AF120Q8
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6AF120Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6AF120Q8
Description
PHOTO SEN ADJUST 120MM PNP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 4.724" (120mm) PNP - Dark-ON/Light-ON
EDA/CAD Models
QS18VP6AF120Q8 Models
Category
Response Time
2.8ms
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red (640nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Ingress Protection
IP67, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance
4.724" (120mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V