AK500/16-OE-7-2
DigiKey Part Number
AE10688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/16-OE-7-2
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - CBL 6.56'
Detailed Description
6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable SJT
Length
6.56' (2.00m)
Voltage Rating
125V
Current Rating (Amps)
13A
Operating Temperature
105°C
Wire Gauge
16 AWG