AK500/16-OE-7-1.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 897
Datasheet
4.92' (1.50m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable SJT
AK500/16-OE-7-1.5
DigiKey Part Number
AE10687-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/16-OE-7-1.5
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - CBL 4.92'
Detailed Description
Length
4.92' (1.50m)
Voltage Rating
125V
Current Rating (Amps)
13A
Operating Temperature
105°C
Wire Gauge
16 AWG