MAX8869EUE18+
DigiKey Part Number
MAX8869EUE18+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8869EUE18+
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 1A 16-TSSOP-EP
EDA/CAD Models
MAX8869EUE18+ Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Packaging
Tube
PSRR
54dB (100kHz)
Control Features
Enable, Reset, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V (1.8V)