MAX8869EUE18+T
DigiKey Part Number
MAX8869EUE18+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX8869EUE18+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX8869EUE18+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8869EUE18+T
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 1A 16-TSSOP-EP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX8869EUE18+T Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
54dB (100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Reset, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V (1.8V)