LS H9PP-HYJY-1-1-350-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LSH9PP-HYJY-1-1-350-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LSH9PP-HYJY-1-1-350-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS H9PP-HYJY-1-1-350-R18-Z
Description
LED OSLON BLK FLAT RED 633NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® Black Flat Red 633nm (627nm ~ 639nm) 1515 (3838 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
47lm (33lm ~ 61lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1515 (3838 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
633nm (627nm ~ 639nm)
Size / Dimension
0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Thermal Resistance of Package
6.5°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test
62 lm/W
Base Product Number
Current - Max
1A