LR H9PP-HZJZ-1-1-350-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LRH9PP-HZJZ-1-1-350-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LRH9PP-HZJZ-1-1-350-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LRH9PP-HZJZ-1-1-350-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR H9PP-HZJZ-1-1-350-R18-Z
Description
LED OSLON BLK FLAT RED 626NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® Black Flat Red 626nm (620nm ~ 632nm) 1515 (3838 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LR H9PP-HZJZ-1-1-350-R18-Z Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
55lm (39lm ~ 71lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1515 (3838 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
626nm (620nm ~ 632nm)
Size / Dimension
0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Thermal Resistance of Package
6.5°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test
73 lm/W
Base Product Number
Current - Max
1A