KO EELP41.22-Q1S2-25-A8J8-020-R18
DigiKey Part Number
475-KOEELP41.22-Q1S2-25-A8J8-020-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KOEELP41.22-Q1S2-25-A8J8-020-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-KOEELP41.22-Q1S2-25-A8J8-020-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD
Detailed Description
Orange 605nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.16mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
610nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.50mm