KB CULPM1.14-AUBP-23-0-1400-R18
DigiKey Part Number
475-KBCULPM1.14-AUBP-23TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KBCULPM1.14-AUBP-23CT-ND - Cut Tape (CT)
475-KBCULPM1.14-AUBP-23DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Detailed Description
LED Lighting Color OSRAM OSTAR® Projection Compact Blue 456nm (451nm ~ 460nm) 1616 (4040 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
1790mW (1640mW ~ 1940mW)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Wavelength
456nm (451nm ~ 460nm)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Test
1.4A
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V
Base Product Number
Current - Max
6.6A