ATS15-26PA-BM01
DigiKey Part Number
889-ATS15-26PA-BM01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS15-26PA-BM01
Description
26 POSITION PCB RECEPTACLE WITH
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole 26 position 0.118" (3.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.177" (4.50mm)
Insulation Height
0.945" (24.00mm)
Features
Board Guide
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
7.5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V