ATS13-26PA-BM01
DigiKey Part Number
889-ATS13-26PA-BM01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS13-26PA-BM01
Description
26 POSITION PCB RECEPTACLE WITH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 26 position 0.118" (3.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Packaging
Box
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Part Status
Active
Insulation Height
1.398" (35.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
4
Features
Sealed
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Ingress Protection
IP67, IP69K
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Voltage Rating
250V