RD50S1S50V30/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD50S1S50V30/AA is not available
RD50S1S50V30/AA
DigiKey Part Number
4306-RD50S1S50V30/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD50S1S50V30/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C