HDC50S5R7NT20/AA-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Air Electro, Inc.
Image for HDC50S5R7NT20/AA-50 is not available
HDC50S5R7NT20/AA-50
DigiKey Part Number
4306-HDC50S5R7NT20/AA-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S5R7NT20/AA-50
Description
HDC50S5R7NT20/AA-50
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C