HDC25S50000/AA-759.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC25S50000/AA-759.0 is not available
HDC25S50000/AA-759.0
DigiKey Part Number
4306-HDC25S50000/AA-759.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC25S50000/AA-759.0
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C