DD44S30000/AA-15-759.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S30000/AA-15-759.1 is not available
DD44S30000/AA-15-759.1
DigiKey Part Number
4306-DD44S30000/AA-15-759.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S30000/AA-15-759.1
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C