DD50P064TXLF
DD50P064TXLF
DD50P064TXLF
DigiKey Part Number
609-5767-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD50P064TXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DD50P064TXLF Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Natural
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C