D50S91C4GV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 432
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D50S91C4GV00LF
DigiKey Part Number
D50S91C4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S91C4GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50S91C4GV00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C