DAO15S565MTLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAO15S565MTLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAO15S565MTLF |
Description | CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAO15S565MTLF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold or Gold, GXT™ |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Backset Spacing 0.409" (10.40mm) |
Number of Positions | Features Mounting Brackets |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Copper Alloy |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |